У нас вы можете посмотреть бесплатно Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
Если кнопки скачивания не
загрузились
НАЖМИТЕ ЗДЕСЬ или обновите страницу
Если возникают проблемы со скачиванием видео, пожалуйста напишите в поддержку по адресу внизу
страницы.
Спасибо за использование сервиса ClipSaver.ru
One kilogram of cashews can cost $10 wholesale — over seven times as much as peanuts. And in the US, retail prices for raw whole cashews can reach $15 per pound. But cashews are more complex than most other nuts. Each cashew kernel grows inside a toxic shell. It must be carefully extracted from this shell and rigorously processed to ensure that the caustic liquid inside the shell is completely destroyed. So, how are cashews processed? And is this what makes them so expensive? The processing of cashews is becoming widely automated, though it is still done by hand in many factories in Sri Lanka. Olam and the International Nut & Dried Fruit Council are not associated with this video. MORE SO EXPENSIVE VIDEOS: Why Bamboo Salt Is So Expensive | So Expensive • Why Bamboo Salt Is So Expensive | So ... Why Japanese Chef’s Knives Are So Expensive | So Expensive • Why Japanese Chef’s Knives Are So Exp... Why Is Housing In Hong Kong So Expensive? | So Expensive • Why Is Housing In Hong Kong So Expens... ------------------------------------------------------ #CashewNuts #SoExpensive #BusinessInsider Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more. Visit us at: https://www.businessinsider.com Subscribe: / businessinsider BI on Facebook: https://read.bi/2xOcEcj BI on Instagram: https://read.bi/2Q2D29T BI on Twitter: https://read.bi/2xCnzGF BI on Amazon Prime: http://read.bi/PrimeVideo Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive