У нас вы можете посмотреть бесплатно კვიპროსი ღალიას მონასტერი. ENEMEO. SOKHUMI. Cyprus. Gialia. или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
ღალიის მონასტრის გახსნას 2014 წლის 29 აპრილს საქართველოს კულტურის მინისტრი გურამ ოდიშარია კვიპროსის ინფრასტრუქტურის მინისტრ მარიოს დემეტრიადესთან ერთად დაესწრო. ღალიის მონასტერი კვიპროსში X საუკუნეში მოღვაწე ქართველმა ფეოდალმა დავით III-მ დააფუძნა, რომელიც XVI საუკუნემდე ფუნქცონირებდა. ღალიას მონასტრის ნანგრევები 1981 წელს აღმოაჩინეს, თუმცა სისტემატური არქეოლოგიური გათხრები მხოლოდ 2006 წელს დაიწყო. ღვთისმშობლის მონასტერი და მასში შემავალი წმ. გიორგისა და წმ. ნიკოლოზის ეკლესია ნანგრევებისა და მიწისაგან მთლიანად გაწმენდილი, გამაგრებული და კონსერვირებულია. კომპლექსის აღდგენილი ნაწილი კვიპროსის ტურისტულ რუკაზე დაფიქსირებულია, როგორც უძველესი ქართული ძეგლი.