У нас вы можете посмотреть бесплатно ԷՐԿԻ ԼԱՀԵՍՄԱ | Վարպետության դասերի շարք 2025 или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
🔹 Սիրելի հետևորդներ, «Վարպետության դասերի շարք ՀՀ և օտարերկրյա առաջատար մասնագետների հետ» ծրագրի շրջանակներում 2025 թվականի ընթացքում իրականացվել է 12 վարպետության դաս, որոնցից ութը՝ հայ, իսկ չորսը` արտասահմանից ժամանած առաջատար մասնագետների հետ։ 📌 Նշենք, որ 2025 թվականին ծրագրին մասնակցելու համար Հայաստան են հրավիրվել արտասահմանյան հետևյալ մասնագետները՝ ▪️ Լու Դուկ Ան (դաշնամուր, Վիետնամի կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ամբիոնի պրոֆեսոր), ▪️ Էրկի Լահեսմա (թավջութակ, Ֆինլանդիա, Սիբելիուս ակադեմիայի պրոֆեսոր), ▪️ Ալեքսանդր Սերդար (դաշնամուր, Սերբիա, Լյուբլյանայի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր), ▪️ Ելենա Ռեվիչ (ջութակ, Մոսկվայի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր): Իսկ հայաստանյան մասնագետներն էին՝ ▪️ Վաչե Շարաֆյանը (կոմպոզիցիա, ՀՀ վաստակավոր գործիչ, ԵՊԿ ամբիոնի վարիչ), ▪️ Արմեն-Լևոն Մանասերյանը (դաշնամուր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Լիեժի կոնսերվատորիայի դասախոս), ▪️ Հռիփսիմե Աղաքարյանը (դաշնամուր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր), ▪️ Արմեն Հարությունյանը (ջութակ, ԵՊԿ ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր), ▪️ Սուսաննա Այվազյանը (ֆլեյտա, միջազգային մրցույթների դափնեկիր), ▪️ Արամ Թալալյանը (թավջութակ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ԵՊԿ պրոֆեսոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր), ▪️ Կարինե Օհանյանը (դաշնամուր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ԵՊԿ ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր), ▪️ Գայանե Գեղամյանը (վոկալ, ԵՊԿ ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր)։ 🎶 Տարվա ընթացքում վարպետության դասերին մասնակցել են 8-18 տարեկան պատանի և երիտասարդ 210 երաժիշտ-կատարողներ (դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ, կոմպոզիցիա, ֆլեյտա և վոկալ մասնագիտություններով)՝ Երևանի և ՀՀ մարզերի երաժշտական ուսումնական տարբեր հաստատություններից։ Յուրաքանչյուր մասնագետի վարպետության դասերի շարքի ավարտից հետո, տվյալ ուսումնական հաստատությունում, որտեղ կայացել են դասերը, պատանի երաժիշտների մասնակցությամբ կազմակերպվել են համերգներ և զրույց-հանդիպումներ մասնագետ-մասնակից-ուսուցիչ ֆորմատով։ Համերգի մասնակիցներին ընտրել է տվյալ մասնագետը՝ առաջնորդվելով երաժշտի պատրաստվածությամբ և իր վարպետության դասերի ընթացքում առաջադիմությամբ։ Տարվա ընթացքում համերգներին մասնակցելու հնարավորություն է ընձեռնվել ընդհանուր թվով 140 պատանի երաժիշտ-կատարողների։ Նշենք նաև, որ որպես տարվա ամփոփում, տեղի են ունեցել տարեվերջյան երկու ամփոփիչ համերգներ Կամերային երաժշտության տանը, որոնց մասնակցել են 30 լավագույնները։ 📌 Ծրագրի ոճի մշակման և ֆիլմերի հեղինակ` Formica Art 🎼 Ծրագիրն իրականացվել է ««Հարմոնիում» երաժշտական զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: