У нас вы можете посмотреть бесплатно HARADA SİQARET ÇƏKMƏK OLMAZ? или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
olunmasına dair yeni qanun layihəsi yenə də parlamentdə müzakirə olunub. Bu dəfə Milli Məclisin beş komitəsi mübahisəli sənədlə bağlı ictimai müzakirə təşkil etdi. “Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında” qanun layihəsinə birinci oxunuşdan sonra bəzi dəyişikliklər edilib. Layihəyə əsasən, ictimai yerlərdə siqaret çəkmək və digər tütün məmulatlarından sitifadə etmək qadağandır. Burada sulu qəlyan və elektron siqaretdən də istifadə etmək olmaz. Tütün məmulatlarının yalnız xüsusi qapalı yerlərdə çəkilməsinə icazə veriləcək. Milli Məclis üzvləri bildirdilər ki, bir çox ölkələrdə bu cür məhdudlaşdırıcı qanunlar mövcuddur və məhz belə qadağalardan sonra ölkələrdə siqaeret çəkənlərin sayını azaltmağa nail olmaq mümkün olub. Prosesə təkan verən digər amillər – siqaretin qiymətinin bahaaşdırılması və reklamlarının yığışdırılmasıdır. Və bunu da Azərbaycanda tətbiq etmək lazımdır Müzakirələr zamanı belə fikirlər səsləndi ki, bu qanun siqaret çəkənlərin hüquqlarının pozulması kimi qiymətləndirilə bilməz. Digər tərəfdən, qəlyanın qadağan olunması ərəb turistlərinin Bakıya marağını azaltmayacaq. Müzakirələr zamanı qeyd olunub ki, paytaxtdakı xırda iaşə müəssiələri, iş ofisləri və kənddə siqaret çəkənlər üçün xüsusi qapalı zonaların yaradılmasına ehtiyac oxdur. Çünki kiçik restoranlarda belə kabinetlər üçün yer olmaya da bilər. Bu, həm də sahibkarlar üçün əlavə xərc yaratmış olacaq. Bir sıra təkliflərin səsləndiyi tədbirin sonunda “Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında” qanun layihəsi ikinci oxunuş üçün Milli Məclisin plenar iclasına tövsiyə olundu.