У нас вы можете посмотреть бесплатно Косонлик буви набираси қабрини "ноқонуний очган прокуратура ходимлари"ни жазога тортмоқчи или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
Қашқадарё вилоятининг Косон туманида яшовчи Фазилатхон Нормуродова туғилганидан уч кун ўтиб вафот этган набирасининг қабрини очган ва жасадни эксгумация қилган туман прокуратураси ходимларини жавобгарликка тортишни талаб қилмоқда. Аммо унинг бу борада Бош прокуратура ва Омбудсманга ёзган шикоятлари жавобсиз қолаётир. Фазилатхон Нормуродовага кўра, эксгумация жасад эгаларининг норозилигига қарамай “ноқонуний тарзда ўтказилган, эксгумация масаласида ўтказилган суд йиғилишига уларнинг оиласидан ҳеч ким таклиф қилинмаган”. Ўзбекистон Жиноят-процессуал кодексининг 1481 -моддасида эксгумация масаласи ҳал этиладиган “Суд мажлисида прокурор, терговчи, суриштирувчи, қонуний вакил ёки мурдаси эксгумация қилиниши лозим бўлган вафот этган шахснинг яқин қариндошларидан бири” иштирок этиши шартлиги айтилган. "Жиноятни хаспўшлаш учун эксгумацияни 4 ой кечиктириб ўтказишди" Фазилатхон Нормуродова Озодлик радиосига жўнатган видеода қабристондаги эксгумация жараёни акс этган. Видеода Фазилатхон Нормуродова ўғли Зуҳриддин билан қабр очилаётган ҳудудга ўтмоқчи бўлади, аммо ҳуқуқ-тартибот органлари формасидаги одамлар унинг ўтишига тўсқинлик қилишади. Шундан сўнг Фазилатхон Нормуродова эксгумацияга рухсат бермаслигини, уни бу ҳақда огоҳлантиришмаганини, у қўққисдан бу ҳақда хабардор бўлиб, қабристонга етиб келганини айтади. Аммо унинг қаршилигига қарамай, набирасининг қабри очилади. Бу воқеа 21 январь куни бўлган эди. Набирам туғилганидан уч кун ўтиб, яъни 2019 йилнинг 16 октябрида врачларнинг нотўғри укол қилгани ортидан вафот этган. Бу ҳақда биз ариза ёзганимиздан кейин туман прокуратураси жиноят иши очган. Ўшанда мен набирамнинг жасадини эксгумация қилишга рухсат берган эдим. Аммо терговчи ва прокурор жиноят ишини атайин чўзиб, ишни ёпмоқчи бўлишди. Орадан 4 ой ўтганидан кейин яна мендан эксгумацияга рухсат сўрашди. Ўшанда мен экспертлар билан гаплашдим. Экспертлар: “14-20 кун ичида эксгумация қилинса бирон нарсани аниқласак бўлар эди, орадан 4 ой ўтганидан кейин бирон нарсани аниқлаш имконияти жуда оз”, деганидан кейин мен эксгумацияга рухсат бермаган эдим. Прокурор ва терговчи врачларнинг айбини ёпиш учун шундай қилишди, - деди Озодлик билан 3 март куни қилган суҳбатида Фазилатхон Нормуродова.