У нас вы можете посмотреть бесплатно Ijtimoiy sug‘urta bo‘yicha yangi tizim или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
Yaqin o'tmishda ayrim xususiy korxonalar ayollarni ishga olganida, azbaroyi “dekret” puli va boshqa nafaqalarni to‘lamaslik uchun, ayollarni tug‘uruqdan oldin bo‘shatib yuborishar edi. Ayrimlari esa soliqdan va ijtimoiy nafaqalardan qochib, “konvertda” maosh berishga o‘tib olgan edi. Ba’zan umuman ayollarni ishga qabul qilishni istamaydiganlar topildi. Ammo endi bunga chek qo‘yiladigan bo‘ldi. Ӯtgan yilning 9 dekabr kuni “Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida”gi qonun imzolandi. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 17 dekabrdagi 796-sonli qarori bilan “Davlat ijtimoiy sug‘urtasi doirasida vaqtincha mehnatga layoqatsizlik hamda homiladorlik va tug‘ish nafaqalarini tayinlash hamda to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi. Ilk bor ijtimoiy to‘lov mas’uliyati ish beruvchi zimmasidan olinib, sug‘urta mexanizmiga o‘tkazildi. Yangi tizimga muvofiq mazkur nafaqalar barcha ishlovchilarga teng shartlar asosida Davlat ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi tomonidan to‘lab beriladi. Platina.uz mazkur qonun, umuman sohadagi yangi tartib-tamoyillarni sharhlab berishi uchun Prezident huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi bosh mutaxassisi Dilshodxon Muhamedjonova bilan suhbatlashdi.