У нас вы можете посмотреть бесплатно Փաշինյանը ԱՄՆ-ում է, Սիմոնյանը նվերներ է ստացել, Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց․ Ամփոփ լուրեր или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
Oragir.News-ը ներկայացնում է փետրվարի 19-ի ամփոփ լուրերը՝ լրագրող Արփինե Նավասարդյանի մեկնաբանությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Վաշինգտոն։ Այս մասին տեղեկանում ենք սոցցանցի իր էջում կատարած գրառումից, որին կից նա գրել է․ «Եկանք Վաշինգտոն»: Կառավարության ղեկավարը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով Վաշինգտոնում կմասնակցի «Խաղաղության խորհրդի» անդրանիկ նիստին։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես ԱՄՆ-ում է՝ մասնակցելու Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին։ Ակնկալվում է, որ Վաշինգտոնում տեղի կունենա նաև Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Թրամփի հիմնադրած «Խաղաղության խորհրդի» նիստին հրավիրվել է մոտ 60 համաշխարհային առաջնորդ, որոնցից մի քանիսը, այդ թվում՝ Հայաստանը, հիմնադիր անդամներ են։ Հայաստանը խորհրդին միացել է առանց անդամավճարի, որը 1 մլրդ դոլար է կազմում։ Հիշեցնենք, որ հունվարի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, Թրամփի հրավերով որպես հիմնադիր անդամ մասնակցել էր «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման արարողությանը։ Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել էին «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը, իսկ արդեն ասօր սպասվում է խորհրդի առաջին նիստը։ Ալեն Սիմոնյանը Ռուսաստանից վերադարձել է ավելի քան կես մլն դրամ ընդհանուր արժեքով նվերներով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կայքից։ Սիմոնյանի ներկայացրած տեղեկությունների համաձայն` փետրվարի 4-7–ը Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նա հյուրընկալող կողմից 3 թանկարժեք նվեր է ստացել։ Մասնավորապես Ալեն Սիմոնյանը Վալենտինա Մատվիենկոյից ստացել է 149.658 դրամանոց ժամացույց (Դաշնության խորհրդի լոգոտիպով)` իր զարդատուփով և 249.430 դրամ արժեքով նկար` «Ձմեռային անտառ» անվանումով, իսկ «Ռոսատոմ» կորպորացիայի տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովից ստացել է հուշանվերներ` ռեակտորի արձանիկ և մատրյոշկա` ընդհանուր 159.635 դրամ արժեքով։ Նշենք, որ նվերների արժեքները Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին ներկայացվում են ըստ նվիրատուների տրամադրած տվյալների, իսկ ՀՀ դրամով հաշվարկվում են Կենտրոնական բանկի` տվյալ օրվա դրությամբ սահմանած փոխարժեքով։ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում էր փետրվարի 4–7-ը։ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հայտարարագրման պահանջների համաձայն՝ պաշտոնյաները պարտավոր են հայտարարագրել 60 000 դրամը գերազանցող բոլոր նվերները։ Բաքվում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչով դիմել է Միացյալ Նահանգների նախագահին, որ Դոնալդ Թրամփը կատարի գերիների ազատ արձակման հարցով իր իսկ խոստումը: «Կոչ եմ անում նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել հրապարակային տրված խոստումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ապահովել նրանց բոլորի ազատ արձակումը նախագահ Ալիևից, որպեսզի նրանք կարողանան անվտանգ վերադառնալ Հայաստան»,- X-ում գրել է Ջարեդ Գենսերը: Թրամփը կես տարի առաջ՝ վաշինգտոնյան գագաթնաժողովին էր հետաքրքրվել գերիներով: Այդ օրերին համացանցում մի կարճ տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ Թրամփը դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շեշտել էր, թե գերիների հարցով կխոսի Ադրբեջանի նախագահի հետ: Մինչև օրս հայտնի չէ՝ Թրամփն Ալիևին անձամբ խնդրե՞լ է ազատ արձակել գերիներին: Բայց նրանց վերադարձի հարցը օրերս Բաքվում բարձրացրել էր ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը: Թե Բաքվում ինչպես են արձագանքել, հայտնի չէ, սակայն դրանից հետո Ադրբեջանի նախագահն, ըստ էության, բացառել էր, որ Արցախի նախկին ղեկավարներն ազատ կարձակվեն: Երբևէ որևէ զինվորական պաշտոն չզբաղեցրած Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Գենսերը Վարդանյանին՝ «կեղծ մեղադրանքներով 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելը արդարադատության ծաղր է որակել»: «Հարգված գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի միակ «հանցանքը» Լեռնային Ղարաբաղի հայ քրիստոնյա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունն էր, նրանցից մոտ 120,000-ը վտարվեցին դեպի Հայաստան՝ դառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի էթնիկ զտման զոհերը։ Դատավարությունն ինքնին լիակատար կեղծիք էր, քանի որ քաղաքացիական անձանց ռազմական դատարանում դատելն անօրինական է»,- շեշտել է Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը: Իրավական բոլոր ընթացակարգերի խախտմամբ այդ դատավարությունն ու դատավճիռը, ըստ փաստաբանի, խախտում են ինչպես միջազգային, այնպես էլ ադրբեջանական օրենքները: «Բոլոր 19 հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալներն ու ռազմագերիները պետք է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակվեն»- հավելել է Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանը: Մանրամասները՝ https://oragir.news/hy/material/2026/... Oragir.News-ին կարող եք հետևել նաև. Telegram - https://t.me/oragir_news Facebook - / oragir1 Facebook - / oragir.am Instagram - / oragir.news Tiktok - / oragir.news