У нас вы можете посмотреть бесплатно Քաղաքական հաշվեհարդարի վերջին արարը․ Բաքվի ռազմական դատարանի վճիռը или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
#alpha_news #գերիներ Բաքվում ավարտվեց Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության շինծու դատավարությունը։ Ավելի քան մեկ տարի տևած դատավարության ընթացքում ղեկավարներից հինգը դատապարտվեցին ցմահ, երեքը՝ 20 տարվա ազատազրկման։ Բեմադրված քաղաքական հաշվեհարդարի վերջին արարն այսօր էր․ Բաքվի ռազմական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեց Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Նրա ընտանիքի համար այս որոշումը ծանր էր, բայց ոչ անսպասելի՝ հաշվի առնելով դատավարության շինծու բնույթը։ Երբևէ զինվորական պաշտոն չզբաղեցրած Ռուբեն Վարդանյանին Բաքվի դատարանը մեղավոր ճանաչեց մի շարք հանցանքների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի դեմ պատերազմի, ահաբեկչության ֆինանսավորման, մարդկանց տեղահանելու մեջ։ Վարդանյանը փաստաբանին արգելել էր ներկայացնել պաշտպանական փաստարկներ՝ տեղի ունեցածը որակելով ոչ թե դատ, այլ ֆարս: Շուրջ մեկ տարի տևած դատավարությանը որևէ անկախ փաստաբան, իրավապաշտպան ու լրատվամիջոց չի մասնակցել: Ադրբեջանի նախագահն օրերս փաստացի բացառեց, որ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարները կարող են ազատ արձակվել։ Մյունխենում ելույթի ժամանակ նա հայ գերիներին համեմատեց «նացիստների» հետ՝ զուգահեռներ անցկացնելով Նյուրնբերգյան դատավարության հետ։ Եվրոպական դատարանում գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարեց, որ թե՛ ռազմագերիների, թե՛ քաղաքացիական անձանց, և թե՛ Արցախի ղեկավարների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերն ու դատավարությունները չունեն լեգիտիմ իրավական հիմք։ «Դատական ակտերն ինքնին չեն կարող խոչընդոտ հանդիսանալ ազատ արձակման համար, եթե առկա է քաղաքական պայմանավորվածություն»,- նշել է Սահակյանը: