У нас вы можете посмотреть бесплатно Mikro sahibkar 75 faiz güzəşt ? 5 faiz yoxsa 20 faiz vergi ödəməlidir ? или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
Mix Consulting Azerbaijan 055-505-45-50 Marathonbet BoNuS 200 USD - https://mobile.marathonbet.com/join?p... Mikro sahibkarlar üçün ağır şərt: Ya 3 işçi, ya da 20 faiz vergi... Mikro sahibkarlıq subyektinin vergi öhdəlikləri hansılardır? 2024-cü ildən mikro sahbkarlıq subyektlərinə veirlən 75 faiz güzəşt ləğv olunur? 2024-cü ildən mikro sahbkarlıq subyektlərinə veirlən 75 faiz güzəşt ləğv olunur? Mikro sahbikarlıq subyektlərinə güzəşt əldə etmək üçün minimum 3 işçi sayı tələbi qoyulacaq? Mikro sahibkarlıqdan digər sahibkarlıq kateqoriyasına keçid stimullaşdırılacaq. APA-nın xəbərinə görə, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il dövlət büdcəsinin zərfi”ndə əksini tapıb. Hazırda gəlirlərin və xərclərin uçotunu aparan mikro sahibkarlıq subyekti olan fərdi sahibkarların sahibkarlıq fəaliyyətindən gəlirinin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır . Layihəyə görə, müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı 3 nəfərdən az olmayan və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə borcu olmayan mikro sahibkarlıq subyekti plan fərdi sahibkarların sahibkarlıq fəaliyyətindən gəlirlərinin 75 faizi gəlir vergisindən azad olacaq. Müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı təqvim ili ərzində muzdlu işçilərin sayının cəmlənərək 12-yə bölünməsi yolu ilə müəyyən ediləcək. Vergi ödəyicisi vergi güzəştinin tətbiqi məqsədilə bu maddədə müəyyən edilən şərtə cavab vermədikdə və növbəti hesabat ilində mikro sahibkarlıq siyasətindən digər kateqoriya sahibkarlıq subyektinə keçdikdə fərdi sahibkarın mikro sahibkar olduğu əvvəlki 3 təqvim ilinin yekunlarına görə hesablanmış və ödənilmiş gəlir vergisinin 75 faizi həcmində vergi güzəşti müəyyən edilməklə digər sahibkarlıq subyekti olduğu dövrdə gəlir vergisi öhdəliyindən çıxılır. Mikro sahibkarlar üzrə vergi güzəşti ləğv edilir - 20 FAİZ VERGİ ÖDƏNİLƏCƏK Onlar üçün 75 %-lik vergi güzəşti və azadolma tətbiq edilməyəcək.Onlar üçün 75 %-lik vergi güzəşti və azadolma tətbiq edilməyəcək. Həmçinin qeyd olunan vergi güzəştinin vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə münasibətdə tətbiq edilməməsi təklif olunur. Layihədə vergi nəzarəti tədbirləri ilə əmtəəsiz əməliyyatlar çərçivəsində riskli vergi ödəyicisi olması barədə qərar qəbul edilmiş vergi ödəyicilərinə maliyyə sanksiyalarının tətbiqi - təqvim ili ərzində belə hallara birinci dəfə yol verildikdə aparılmış əmtəəsiz əməliyyatın dəyərinin 10 faizi, ikinci dəfə 20 faizi, üç və daha çox dəfə 40 faizi həcmində nəzərdə tutulub. Mikro sahibkarlar üzrə vergi güzəşti ləğv edilir - 20 FAİZ VERGİ ÖDƏNİLƏCƏK Onlar üçün 75 %-lik vergi güzəşti və azadolma tətbiq edilməyəcək. Mikro sahibkarlar üzrə vergi güzəşti ləğv edilir - 20 FAİZ VERGİ ÖDƏNİLƏCƏK Onlar üçün 75 %-lik vergi güzəşti və azadolma tətbiq edilməyəcək. Gələn ildən Azərbaycanda muzdlu işçilərinin orta aylıq sayı 3-dən az olan və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə borcu olan mikro sahibkarlar gəlirlərinin 5 %-i qədər deyil, 20 %-i qədər vergi ödəyəcəklər, başqa sözlə, onlar üçün 75 %-lik vergi güzəşti və azadolma tətbiq edilməyəcək. Marja xəbər verir ki, bu, Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb. VTB-də minimal faiz dərəcəsi ilə nağd kredit 10.49%-dən Sənədə əsasən, vergi ödəyicisi vergi güzəştinin tətbiqi məqsədilə şərtlərə cavab vermədikdə, növbəti hesabat ilində mikro sahibkarlıq subyektindən digər kateqoriya sahibkarlıq subyektinə keçdikdə fərdi sahibkarın mikro sahibkar olduğu əvvəlki 3 təqvim ilinin yekunlarına görə hesablanmış və ödənilmiş gəlir vergisinin 75 %-i qədər vergi güzəşti müəyyən edilmədikdə digər sahibkarlıq subyekti olduğu dövrlərdə gəlir vergisi öhdəliyindən çıxılır. Üç işçisi olan mikro sahibkarlar isə yenə də bu güzəştdən adi qaydada faydalana biləcəklər Vergi Məcəlləsində 2024-cü ildə baş tutacaq növbəti dəyişiklik mikrosahibkar subyektlərinə bağlı olacaq. Belə ki, mikrosahibkarlıq subyektləri gəlir və xərclərinin uçotunu apardığı təqdirdə gəlirlərinin 75 faizi həcmində güzəşt hüququndan istifadə edə bilərdilər. Lakin növbəti ildən, 2024-cü ildən etibarən mikrosahibkarlıq subyektləri 75 faiz güzəşt hüququndan istifadə etmək üçün mütləq 2 şərtə cavab verməlidirlər. 1-ci şərt: mikrosahibkarlıq subyektinin orta aylıq işçi sayı minimum 3 nəfər olmalıdır. 2-ci şərt: sahibkarlıq subyektinin məcburi dövlət sosial sığorta haqqı üzrə hər hansı borcu olmamalıdır. Bu iki şərt ödənildikdə mikrosahibkarlıq subyektləri 75 faiz güzəşt hüququndan istifadə edə biləcəklər.