У нас вы можете посмотреть бесплатно Փոքր կազմակերպությունների թիվը ՀՀ-ում կրճատվել է или скачать в максимальном доступном качестве, видео которое было загружено на ютуб. Для загрузки выберите вариант из формы ниже:
#alpha_news #Alpha_Economics Վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականին կազմակերպությունների թիվը Հայաստանում կրճատվել է: Մասնավորապես, եթե 2024թ. դեկտեմբերի դրությամբ կազմակերպությունների թիվը 70 560-ն էր, ապա 2025թ․ դեկտեմբերի դրությամբ այդ թիվը կազմել է 65 627: 2025-ի դեկտեմբերին, 2024-ի դեկտեմբերի համեմատ կազմակերպությունների թիվը նվազել է 4933-ով: Փորձենք հասկանալ, թե ինչ փոփոխություններ է կրել կազմակերպությունների թիվն՝ ըստ աշխատողների քանակի։ Այսպես, 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերությունները 2024 թ. դեկտեմբերին եղել են 59025, 2025թ. դեկտեմբերին՝ 53540: Այսինքն ՝ այս թվաքականով աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը կրճատվել է 5485-ով: Ըստ աշխատողների թվաքանակի՝ մյուս կազմակերպությունների պարագայում փոփոխությունը դրական է. 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվն ավելացել է 453-ով, 50-249 աշխատող ունեցողներինը՝ 98-ով, 250 և ավելի աշխատողներինը՝ 1-ով: Փաստացի, ընդհանուր թվի անկման պատճառն ամենափոքր կազմակերպությունների թվի կրճատումն է։ Մյուս խմբերի քանակների աճից կարելի է ենթադրել, որ եղել են փոքր կազմակերպություններ, որոնց աշխատողների թվաքանակն ավելացել է, սակայն ընդհանուր թվի նվազումը վկայում է դադարեցված գործունեության մասին։